Akıllı Telefonları Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Detay

Akılı telefonlar hayatımızın bir paçası haline geldi. Onlarsız bir yaşam artık düşünemiyoruz. Peki akılı telefonları doğru şarj ediyor muyuz. Hem güvenlik açısından hem pil ömrü daha uzun gitsin diye nasıl şarj etmeliyiz. Doğru bildiğimiz yanlışlar neler akılı telefonları şarj ederken dikkat etmemiz gereken 10 önemli detayı sizler için bir araya getirdik.

Akilli Telefonlari Sarj Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Onemli Detay

Akılı telefon teknolojisi gün geçtikçe gelişiyor. Tek gelişmeyen parçası hiç kuşku yok ki pil kapasiteleri hala prize bağımlı halde yaşıyoruz. En iyi ihtimal iki günü çıkaran akılı telefonlarda bu süre doğru şarj etmediğimiz zaman daha da düşüyor. Özelikle iPhone bataryalarının düşük kapasitesi göz önüne alındığında doğru şarj etmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu makalemizde sizlere akılı telefonları şarj ederken dikkat etmemiz gereken 10 önemli detayı bir araya getirdik. Bu detaylara dikkat ettiğimiz zaman hem güvenliğiniz hemde akılı telefonunuzun pil süresi daha uzun gidecektir. Bright Side sitesi akılı telefonları güvenli ve doğru şarj etmenin yollarını paylaşmış bizde sizlere bu yöntemleri aktarmak istedik.

Akılı Telefonları Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akılı Telefonunuzu Prizde Bırakmayın

Akili telefonunuzu sarj ederken prizde birkamayin teknoaraci

Akılı telefonlarımızı şarj ederken yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi genellikle uyumadan önce telefonu şarja takmak ve sabaha kadar telefonunun şarjda kalmasını sağlamak. Bu büyük bir hatadır. Bu hatayı hemen hemen hepimiz yapıyoruz. Prizde sabaha kadar kalan akılı telefon tam dolum yapsa da azda olsa elektrik almaya devam edecektir. Bu elektrik faturasına yansımayacaktır. Ancak akılı telefonunda transformatörlerin ısınmasına neden olacaktır. Özellikle nemli havada bu ısınma daha fazla olacağı için transformatör kısa devre yaptırarak yangın çıkmasına neden olabilir. Bunun için mümkünse akılı telefonu çok fazla prizde bırakmayın. Özellikle yatarken telefonu şarja da bırakma alışkanlığından vazgeçin.

Akılı Telefonunuzu Yüzde 100 Şarj Etmeyin

Akili telefonunuzu yuzde 100 sarj etmeyin teknoaraci

Doğru bildiğimiz bir yanlıştan bahsetmek istiyoruz. Akılı telefonumuzu çoğumuz yüzde 100 doldurmayı doğru bulur. Ancak buda bir hatadır. Akılı telefonlar hala lityum-iyon piller kullanıyor. Ve bu pilleri yüzde 100 şarj etmek bataryanın ömrünü azaltacaktır. Lityum-iyon pil kullanan telefonunuzu yüzde yüz şarjda bırakmak yerine yüzde 98 prizden çıkarmanız akılı telefonunuzun ömrünü uzatacaktır.

Akılı Telefonunuzun Şarjını Tamamen Boşaltmaktan Uzak Durun

akili telefonu tamamen bosaltmadan sarj edin teknoaraci

Doğru bilinen diğer bir yanlış. Akılı telefon bataryasını tamamen boşaltmak. Yıllardır akılı telefonların bataryasını tamamen boşaltarak doldurmanın batarya ömrünü uzattığı efsanesi dolaşır. Oysa bu efsane akılı telefonların bataryasına zarar verir. Sizinde akılı telefonunuzun bataryasını tamamen boşaltıktan sonra doldurmak gibi bir alışkanlığınız varsa biran önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmek batarya sağlığı için faydalı olacaktır. Aksi taktirde akılı telefonunuzun bataryasına büyük zarar vermeye devam ediyor olacaksınız. Akılı telefonunuzun bataryasını tamamen boşaltmadan şarja takma alışkanlığı edinmelisiniz.

Akılı Telefonu Şarj Olurken Kullanmayın

akili telefonu sarj ederken kullanmayin teknoaraci

Akılı telefonlarınızı şarj olurken kullanmaktan vazgeçin. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir pil süresi istiyorsanız telefonunuzu şarj ederken kullanma alışkanlığından vazgeçin. Çünkü akılı telefon bir taraftan şarj olurken doldurma işlemi yapmak istiyor diğer taraftan siz kullandığınız için aynı anda şarj boşaltıyor ve iki işi aynı anda yapmaya çalışıyor. Bu durum pilin aşırı gerilmesine neden olacağı için mümkün olduğu kadar telefonunuzu şarj olurken kullanmamaya özen gösterin.

Akılı Telefonunuzu Şarj Ederken Kılıfı Çıkarın

akili telefonu sarj ederken kilifi cikarin

Genel olarak hepimiz telefonumuzu şarj ederken önemli bir noktayı gözden kaçırıyoruz. Kılıfla şarj etme hatasına düşüyoruz. Bu yaptığımız en büyük hatalardan neden mi çünkü şarj olan telefon ısınır normalden aşırı ısınan akılı telefonda kılıf ısıyı hapis eder ve buda telefonun bataryasına ve diğer parçalarına zarar verir. Bunun için mümkün olduğu kadar şarj ederken akılı telefondan kılıfı çıkarın yahut piyasada ki kaliteli ısıyı atabilen kılıflardan kullanın.

Akılı Telefonları Şarj Ederken Yan Sanayi Ürünlerden Uzak Durun

akili telefonlari sarj ederken yan sanayi urunlerden uzak durun teknoaraci

Akılı telefon kullanıcıların yaptığı büyük hatalardan biri de yan sanayi şarj cihazları kullanmaktır. Şarj aletimiz bozulduğunda ilk yaptığımız daha ucuz olan yan sanayi bir şarj aleti almak fakat unutmayın ki bu şarj cihazları telefonunuza yarardan çok zarar getirir. Belki kısa vadede ucuz bir şarj aleti alarak günü kurtarmış olursunuz ancak uzun zamanda telefonunuzu tamamen kaybetmek gibi bir durumla yada büyük zararlara neden olmaya sebep verebilirsiniz. Her telefonun markasının kendine özel orijinal bir adaptör ve kablosu vardır siz yan sanayi bir adaptör ve kablo kullanarak aslında kar değil zarar ediyor olacaksınız bunun için telefonunuz uzun vadede zarar vermemek için şarj cihazınız bozulduğunda orijinal adaptörünü almayı tercih edin.

Bu yazımızda Akılı telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gereken 6 önemli maddeyi aktardık. Bu adımları uyguladığınızda sağlıklı bir batarya ve uzun süreli bir pil ömrüne sahip olacaksınız. Dikkat etmemiz gereken adımları bazen unutabiliyoruz. Yukarıda ki adımları akılı telefonumuzu şarj ederken hatırlamak pil sağlığı açısından fayda sağlayacaktır. Bu ve benzer konulardan haberdar olmak için sitemizi takip etmeye düşünce ve fikirlerinizi bizimle paylaşmaya devam edin.

https://www.teknoaraci.com/wp-content/uploads/2020/09/Akilli-Telefonlari-Sarj-Ederken-Dikkat-Edilmesi-Gereken-6-Onemli-Detay.jpg

0 thoughts on “Akıllı Telefonları Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Detay”

Write a Reply or Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir