Android Telefonlarda Stock ROM Ve Custom ROM Arasındaki Fark Nedir Nasıl Yüklenir | TEKNO ARACI
Android

Android Telefonlarda Stock ROM ve Custom ROM Arasındaki Fark Nedir Nasıl Yüklenir

Android telefon kullanan herkes bir kerede olsa ROM kelimesini duymuştur. ROM Nedir ? Stock ROM Nedir ? Custom ROM Nedir ? sorularının cevabını ve Stock ve Custom ROM Nasıl Yüklenir detaylı olarak bu makalemizde cevap vermeye çalıştık.

Android Custom ROM ve Stock ROM arasinda ki farklar ve nasil yuklenir

Android telefon kullanıyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle ROM Nedir sorusuna kısaca cevap verelim. Android telefonun çalışması için gerekli yazılıma ROM denir. Nasıl ki bilgisayarın çalışması için Windows İşletim sistemi gerekiyorsa Android telefonların çalışması için gereken yazılıma da ROM denir. Aslında ROM nedir ? sorusunun detaylı açıklaması standart bir Android telefon kullanıcısını çok ilgilendirmez. Fakat ROM kelimesini ilk defa duyan bir Android telefon kullanıcısının telefonun çalışması için gerekli yazılım olduğunu bilmesi yeterli olduğunu düşünüyoruz. ROM üzerine detaylı bilgi edinmek isteyen kullanıcılar elbette araştırma yapabilir. Ancak bizim asıl konumuz. Custom ROM ve Stock ROM arasında ki farklar ve ROM Nasıl yüklenir ? Neden Stock ROM yüklemek zorunda kalırız neden Custom ROM tercih ederiz sorularına bu makalede cevap vermek. Bu kısa girişten sonra Android telefonlarda ROM Yükleme ve Stock ve Custom ROM arasındaki farkı anlatamaya geçebiliriz.

Android Telefonlarda Stock ROM Nedir

Android telefon kullananlar muhakkak bir yerde Stock ROM ifadesini duymuştur. Birçok standart kullanıcı için ROM kelimesi çok önemli değildir. Çünkü standart bir kullanıcı için önemli olan telefonun performanslı şekilde çalışması ve sorun çıkarmamasıdır. Android telefonunda Facebook gibi sosyal medya platformlarına girmek, oyun oynamak, WhatsApp mesajlaşma uygulamalarında sorunsuz yazışmak gibi standart işlemleri telefonun yapabilmesi yeterlidir. Ancak birazcık telefonla ilgilenen Android üzerine meraklı olan kullanıcıların karşısına çıkan şey Stock ROM kavramıdır.

stock rom nedir stock rom nasil yuklenir

Peki Stock ROM nedir ? Android cihazlar üzerinde gelen, her android cihaza özel firmalar tarafından hazırlanan yazılımdır. Örnek Samsung kendi Android yazılımını yaparken, Sony akılı telefonların kendine özgü bir stock ROM yazılımı vardır. Peki bizler neden Stock ROM yüklemek zorunda kalırız. Bunun cevabı telefonda yazılımsal arızalar meydana geldiğinde bu arızaları gidermek için cihazın orijinal Stock ROM dosyasını bulur tekrar yükleriz.

Stock ROM nasıl yüklenir konumuza göz atabilirsiniz.

Android telefonlara Orjinal (Stock) ROM Yükleme

Android Custom ROM Nedir Nasıl Yüklenir

Android telefonlarda yüklü olarak gelen ve firmalar tarafından özelleştirilen, kendi uygulamalarının olduğu yazılımlara Stock ROM denildiğini yukarıda değinmiştik. Şimdi geldik Custom ROM nedir ? sorusunun cevabını vermeye Custom ROM ise telefon firmaları tarafından fabrika çıkışı yazılımların aksine üçüncü taraf kişiler tarafından geliştirilen özelleştirilen yazılımlardır.

Android telefonlarda custom rom yukleme custom rom nedir

Custom ROM yüklemeyi bir çok Android firması resmi olarak kabul etmez. Ve Custom ROM yüklü telefonları garanti dışı bırakmaktadır. Çünkü bu yazılımlar geliştiriciler tarafından çeşitli özellikler kazandırmak için özel olarak geliştirilir. Örnek vermek gerekirse Android telefonlarda şarj süresinin daha uzun gitmesini isteyenler için geliştirilen Custom ROM yazılımlarında bir takım frekans değişikliği yapılarak telefonun performansı düşürülerek pil performansı artışı sağlanır. Yada tam tersini düşünelim. Android telefonunun performansından memnun olmayan bir kullanıcı kendi telefonuna özgü olarak hazırlanan Custom ROM dosyasını yükleyerek telefonun performansını artırabilir. Yahut artık Android güncellemesi almayan modellere güncel Android güncellemesini yüklemek için Custom ROM yüklemesi yapılabilir.

Burada unutmamanız gereken nokta Custom ROM garantisi devam eden telefonlara yüklerken dikkatli olmanız. Yanlış bir yükleme yaptığınızda servis telefonunuzu garanti dışı olarak kabul edecektir.

Custom ROM Nasıl Yüklenir

Custom Rom Android Telefonlara Nasıl Atılır

Konulu makalemize göz atarak telefonunuza Custom ROM atabilirsiniz. Bu gün sizlere Android telefonlarda Custom ROM ve Stock ROM arasında ki farkları ve Nasıl yüklenir konularını anlatık. Bu ve benzeri Android telefonlar hakkında daha fazla bilgi almak için Tekno Aracı takip etmeye devam edebilir yorumlarınızla bizlere destek verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teknoloji Haber Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Tekoloji Haberleri Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Haberleri Güncel Teknoloji Haberleri Güncel Teknoloji Haberleri Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloj Haber Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Tekonoloji Haber Sitesi Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Güncel Teknolojij ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji ve Haber Sitesi