Bir Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı Zirve Yaptı | TEKNO ARACI
HABER

Bir Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı Zirve Yaptı

Günlük koronavirüs sayısı  bugün itibari ile zirve yaptı. Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı rakamlara göre Dünya genelinde görünen Koronavirüs de yeni vaka sayısı 250 bin oldu.

Çin de ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkemizinde içinde bulunduğu koronavirüs vaka sayısı bugün itibari ile 250 bin artış gösterdi. Bu oran virüsün ortaya çıktığı günden beri görülen en yüksek rakam oldu.

Dünya sağlık örgütü açıkladı Koronavirüs rekor kırdı
Dünya Sağlık Örgütü-Koronavirüs

Tüm dünya bu virüs ile baş etmeye çalışırken aynı zamanda da normalleşme süreci başladı. Ülkeler yavaş yavaş normal hayata geçiyor ancak virüs etkisini yitirmiş değil tam aksine artış gösteriyor. Elbette kontrollü normalleşme sürecini yanlış yorumlayan toplumlarda bu artış daha fazla oluyor. Azalan ülkelerde normalleşme ile birlikte vaka sayıları yeniden artış göstermeye başladı.

Bir günde Görülen En Yüksek Vaka Sayısı

Bir günde en yüksek görülen vaka sayısı bugün itibari ile yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü bir günde görülen vaka sayısının 250 bin 848 olduğunu açıkladı. Bu rakam virüsün çıkış tarihinden itibaren görülen en yüksek vaka sayısı oldu. Ancak bu sayı Cuma günüde 237 bin 743 olarak açıklanmıştı. Peki neden virüs hala etkisini gösteriyor vaka sayıları gün geçtikçe artıyor.

Bunda en büyük neden bir çok ülkenin kontrollü normalleşme sürecine geçmesi olarak gösteriliyor. Kontrollü normalleşme süresinde insanların hijyen ve maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan normal yaşam tarzına devam etmesi vaka sayılarını artıyor. İnsanlar kontrollü normalleşme süresini yanlış yorumlayıp normalleştik düşüncesi ile hayatlarına devam ediyorlar. Doğal olarak virüs toplum içinde yayılmaya devam ediyor.

Özelikle sosyal mesafe kurallarına uymayan, maske takmamakta ısrar eden kişiler diğer insanlarında  riske atıyor. Bir çok ülkede maske takmamanın cezası var ancak denetlemeler bazen yetersiz kalabiliyor denetlemelerin yetersiz olduğu yerlerde maske ve sosyal mesafe kurallı hiç sayılıyor. Sonuç olarak koronavirüs vakaları her gün katlanarak artıyor. 

Diğer ülkelere göre Türkiye’de bu rakamlar daha düşük Sağlık Bakanımızın uyarıları toplumun büyük kesiminin olayın ciddiyetini anlaması ile birlikte günlük vaka sayımız azalıyor. Tedbirlere uyamaya devam ettiğimiz sürece vaka sayılarımızın daha da azalacağı düşünülüyor.

Dünya Genelinde Koronavirüs İstatistikleri

Dünya genelinde 1 milyon vaka sayısını geçen 3 ülke bulunuyor. Bunlar ABD, Hindistan ve Brezilya bu ülkelerde ABD vaka sayısı olarak 3,7 milyon vaka sayısı ile ilk sırayı alıyor. Hindistan 1 milyon 77 bin vaka sayısı ile üçüncü sırada yer alırken Brezilya vaka sayısı 2 milyon 74 bin ile ikinci sırada yer alıyor. Türkiye vaka sayısı olarak 15. sırada yer alıyor.

Koronavirüs en çok can kaybı yaşayan ülkeler ABD 140 bin ölüm ile ilk sırada yer alıyor. Brezilya 78 bin can ölüm ile ikinci sırada yer alırken Birleşik Kralık 45 bin can kaybı ile üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemiz can kaybı olarak dünya sıralamasında 20. sırada yer alıyor.

Koronavirüs bir günde rekor sayıya ulaştı
Koronavirüs rekor sayı

Bu istatistiklere baktığımızda diğer ülkelere oranla virüs sürecini ne kadar organize geçirdiğimiz görülüyor. Bunda en başta sağlık çalışanlarımızın rolünün büyük olduğu ortada, sağlık çalışanlarımıza bu süreçte ne kadar teşekkür etsek azdır.

Alınan önlemlerin ne kadar yerinde olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Kontrollü Normalleşme sürecinde insanlarımıza da çok fazla sorumluluk düşüyor. Kalabalık ortamlarda bulunmamak, asker uğurlamalarını düğünleri eski örf adet geleneklerimize göre değil yeni düzenin gerektirdiklerine göre yapmak en başta geliyor.

Dünya da genelinde ki bu istatistiklere bakınca durumun hafife alınacak bir durum olmadığını görmek gerekiyor. Koronavirüs hafife alınacak bir durum olmadığını dünya genelinde ki can kayıplarını dikkate alarak görmek gerekiyor. Ne zaman nerede bu virüsün bizi bulacağını hiç bilemeyiz onun için bireysel önlemlerimizi almak zorundayız. Bireysel önlemlerimizi alarak Covid-19 aşısının çıkmasını ve tedavinin bulunmasını beklemekten başka bir çaremiz olmadığını unutmamalıyız.

Müjde Korona Aşısı Başarılı Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu