Instagram'dan Sosyal Zorbaları Durduracak Önlemler Geliyor | TEKNO ARACI
SOSYAL MEDYA

Instagram’dan Sosyal Zorbaları Durduracak Önlemler Geliyor

Sosyal medyada ki zorbalıklar son zamanlarda artık sokakta ki şiddet olaylarını fazlası ile geçmiş durumda insanlar artık içindeki kini nefreti sokakta değil klavyenin başında tuşlara basarak gösteriyor bundan en çok etkilenenlerden hiç şüphe yok ki ünlüler ve takipçi sayları fazla olan inanlar.
Sosyal medyada takipçi sayınız artıkça size kin nefret duyan bir yazınızı bir resminizin yada bir yorumunuza gıcık olarak kafayı size takan bir manyak yada manyaklar topluluğu size çarpabilir düşünsenize sosyal medya sayfanızda her gün sizi rencide eden yorumların ardı arkası kesilmiyor vatandaşın tek derdi siz olmuşunuz sizin İnstagram‘da paylaştığınız bir resimin altına durmadan olumsuz sizin psikolojinizi bozacak yorumlar bırakıyor bu sadece bir kişi olsa iyi ya bu olumsuz negatif can sıkıcı yorumlar birden fazla kişiden geliyorsa yani toplu halde size kafayı takan sizin paylaşımlarınıza olumsuz yorumlar atan insanlar topluluğu düşünmek bile insanın moralini ne kadar bozuyor değil mi işte günlük hayata sokakta karşımıza binde bir çıkabilecek bir ruh hastası sosyal medya platformlarında onlarca çıkabiliyor. Peki biz ne yapabiliriz böyle ruh hastalarına karşı şikayet etsek hangi birini şikayet edip yasal hakkımızı arayabiliriz ancak çok çok ileri giden küfür eden hakaret eden bir kaç tanesini şikayet etik diyelim Türk yargısı zaten önündeki bir çok dosya ile boğuşuyor birde üstüne üstelik bizim sosyal medyadaki ruh hastamızla ilgilenmesini istemekte çok içimize sinmiyor peki engelleyelim desek binlerce takipçisi olan bir kişi bu kadar kişinin arasından bu olumsuz yazanları bulup engellemesinde başlı başına ayrı bir olay sonuç olarak sosyal medya kullanıcıların özelikle binlerce milyonlarca takipçisi olan kişilerin bu tür devamlı olumsuz yazılar yazan kendilerini rahatsız eden kişilerle uğraşması imkansız gibi bir şey eminim bu tür fenomen olan kişiler çoğu zaman sosyal medya sayfalarını kapatmayı bile düşünmüşlerdir ki sırf bu tür zorbalara uğraşmaktan bıktıkları için fakat birde işin diğer maddi yönünü düşünürsek bu insanların sayfalarını kapatmaları çok zor bu sosyal medyada fenomen olmuş insanların çoğu yaşamını buradan gelen reklam gelirleri ile sürdürüyor sırf zorba bir topluluk yüzünden yaşamlarını kazandıkları sayfaları kapatmalarını istemekte haksızlık olur.


Peki ne yapacak bu tür zorbalıklara uğramış insanlar çok şükür ki artık sosyal medya platformda bu tür zorba kişilere karşı önemler almaya başladılar. Bu platformlardan biride İnstagram oldu. Instagram artık yığın olarak yorumları silebilme özeliğini aktif etmeye hazırlanıyor beta aşamasında bu özeliği deneyimleyen kullanıcıların olumlu geri bildirimleri sonucu nihai sürümde bu özelik artık Instagram da aktif olacak ve olumsuz yorum yığınlarına tek tek cevap vermek yada ayıklamak yerine tümünü sayfanızda silebilecek seniz tabii sizde milyonlarca binlerce takipçisi olan biriyseniz bu özelik oldukça işinize yarayacak Instagram sayfanız dan sizi rahatsız eden isterse yüzlerce kişi olsun, yüzlerce kişinin atığı yorumları bir yığın olarak silme özelliği yakında Instagramda olacak. Instagram bu özelliği öncelikle akılı telefon platformuna getirmeyi düşünüyor.


Instagram iOS ve Android telefonlarda kullanılabilecek özelikle 25 yoruma kadar toplu halde olumsuz yorumları silebilecek siniz. Ayrıca daha fazla seçenek kısımını da tıklayarak olumsuz sizi rahatsız eden kişilerinde engelleye bileceksiniz. Andorid telefon kullanıcıları için bu özellik biraz daha farklı çalışacak ve sadece yorumun üzerine baslı tutularak yapılabilecek.


Instagram da diğer bir özelik ise yakında hayata geçecek bu özelikte “Sabitlenmiş Yorumlar” bu özelik sayesinde olumlu yorumları ön plana çıkarabileceksiniz böylece sosyal medyada daha olumlu bir iletişim platformu elde etmiş olacaksınız. Ve bir güzel özelik daha gelmesi muhtemel bu özelikte etiketlenme ve bahsedilme sınırlandırılması yapabileceksiniz. Yani bir yerde sizi etiketleyecek yada sizden bahsedecek kişileri de siz belirleye bileceksiniz “Herkes” yada “Yalnızca Takip Ettiklerim” olarak belirleye bileceksiniz.


Bu tür özeliklerin artması ile birlikte sosyal medyanın artık kavga gürültü hakaretin çok kolay şekilde yapılabildiği bir yer olmaktan uzaklaşarak olumlu bir iletişim sağlanan yerler olması sağlanmaya çalışılıyor bakalım bu özelikler sanal zorbalara önlem olabilecek mi hep birlikte göreceğiz.


Sizde Instagramın bu gelecek özelikleri hakkında ki görüşlerinizi ve sanal zorbalık hakkında fikirlerinizi yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teknoloji Haber Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Tekoloji Haberleri Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitsi Teknoloji ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Sitesi Güncel Teknoloji Haberleri Güncel Teknoloji Haberleri Güncel Teknoloji Haberleri Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloj Haber Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Tekonoloji Haber Sitesi Teknoloji Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji ve Haber Sitesi Teknoloji Sitesi Güncel Teknolojij ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji ve Haber Sitesi Güncel Teknoloji ve Haber Sitesi