GENEL KONULAR

Koronavirüste İkinci Dalga Beklenen Ülkeler

Dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi Dünya genelinde koronavirüste ikinci dalganın gelme ihtimalli olan ülkeleri açıkladı. Yapılan araştırmaya göre koranavirüste ikinci dalganın başlama ihtimalli olan 10 ülke hangisi Oxford açıkladı.

Koranavirüs dünyayı kasıp kavuruyor. Binlerce insan canından oldu. Milyonlarca insan virüsten etkilendi. Bazı ülkeler resmen can pazarı konumunu yaşamaya başladı. Koronavirüs salgının ilk dönemlerinde İtalya resmen merkez üst olarak gösterilmişti. Daha sonra İspanya aradan zaman geçtikçe merkez üst kaymaya başladı. Şuan merkez üst olarak ABD gösteriliyor. Daha sonra Brezilya ve Hindistan yerini alıyor. Bu ülkeler nüfus olarak kalabalık ülkeler doğal olarak Koranavirüs önlemleri alınmadığında bu ülkelerde yayılma hızı daha fazla oluyor.

Dünya daha ilk dalganın şokunu atlatmadan koranavirüs ikinci dalga konuşulmaya başlandı. Resmen korku filmi gibi ikinci perde ne zaman açılacak korkusu yaşanıyor. Ülkemizde diğer ülkelere göre daha yatay bir seyir izleyen virüs son zamanlarda kontrollü normalleşme süresinin başlaması ile birlikte seyrini yukarı yönde artırmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük olarak yaptığı açıklamalarda halkımızı uyaramaya devam ediyor. Koranavirüs aşıcı bulunmadığı sürece toplum olarak önlemlerimizi almak zorundayız.

Sosyal mesafe maske ve el hijyeni kurallarına uymak zorundayız. Yeni normalleşme düzenine ayak uydurmak zorundayız. Aşı bulunana kadar kendi tedbirlerimizi almak zorundayız. Yoksa yukarıda saydığımız ülkelerin durumuna düşebiliriz. ABD durum ortada Brezilya durumu ortada ardından gelen Hindistan durumu keza yine bize ders olacak nitelikte dünyada ki vaka sayılarını artış hızını göz önüne alarak koranavirüs artık bitti havasına girmek topluma yapılmış en büyük kötülük olacaktır.

Hangi Ülkeler Koronavirüste İkinci Dalgayı Yaşayacak

Oxford üniversitesinin yaptığı bir açıklamaya göre ikinci dalgayı yaşama ihtimali yüksek olan 10 ülkeyi açıkladı. Yapılan araştırmada üç kıta da Asya Avrupa ve Amerika da bazı ülkeler ikinci dalgayı yaşayabilir. Bunun nedeni olarak ülkelerin normalleşme süresini erken başlatması olarak gösteriliyor. Normalleşme süresinin halk neslinde artık koranavirüs bitti algısı yaratığını doğal olarak tedbirlerin azaldığını vurgulayan yetkililer salgının ikinci dalgasının yaşanabileceğine vurgu yapıyor.

Yapılan araştırmaya göre Koronavirüs merkez üstü ABD ikinci dalgayı yaşayabilir. ABD dışında İran, Almanya ve İsviçre ikinci dalga şokunu yaşayabilecek ülkeler arasında gösteriliyor. Oxford Üniversitesine göre gevşetilen tedbirler normalleşme süresinin erken başlaması R değerinin artış göstermesine neden olduğu bildiriliyor.

Koronavirüs ikinci dalganın yaşanma ihtimalinin en yüksek olduğu 10 ülke Almanya, Ukrayna, ABD, İsviçre, Bangladeş, Fransa,İsveç, İran, Endonezya ve Sudi Arabistan olarak gösteriliyor.

Araştırma da her ne kadar artışların tedbirlerin gevşetilmesine bağlansa da aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkeler örnek gösterilerek normalleşme süresine geçen bazı ülkelerde vaka saysının artış göstermediği belirtilmiş. Buda Türkiye’nin salgın sürecinde ne kadar başarılı olduğunu bize gösteriyor. Özverili olarak gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) vaka sayılarının artığını bu durumun koranavirüs azalmadığını aksine artış gösterdiğini açıkladı. Bu durumda toplum olarak kendi önlemlerimizi almak zorundayız. Aşı bulunana kadar kısıtlamalarla yaşayan bir toplum olarak yaşamaktan çok kontrollü normalleşme ile hayatımıza devam etmeliyiz. Maske takma sosyal mesafeyi koruma ve el hijyenine dikkat etmek zorundayız. Etrafımızda maske takmayanları uyarmak zorundayız. Çok kalabalık yerlerden mecbur olmadıkça uzak durmak zorundayız.

Tüm uyarıları dikkate alarak kontrollü normalleşme süresinde önce kendi sonra toplum sağlığını düşünmek zorundayız. Unutmayalım koronavirüs henüz bitmiş değil.

65 Yaş ve Üzerine Tatil İzni Çıktı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı