GENEL KONULAR

Rus Sağlık Bakanı Açıkladı Aşı Ekimde Hazır

Korona Virüs salgını can almaya devam ederken müjdeli haber Rusya’dan geldi. Korona Virüs aşısında klinik testler tamamlandı. Aşı Ekim ayında kullanılacak.

Korona Virüs tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Türkiye de bundan nasibini alıyor. Günlük vaka sayıları artış gösteriyor. Tek teslimiz günlük vefat sayısının çok artmaması ancak önlemler konusunda zayıf kaldığımız bir gerçek. Bizde dünyada gözünü aşı çalışmalarına çevirdi ve gelecek aşı haberlerini bekliyor. İngiliz Oxfort üniversitesi aşı çalışmalarının başarılı olduğunu insanlar üzerinde ki denemelerin olumlu olduğunu açıklamıştı. Ancak tam olarak kesin sonuç için erken olduğunu da eklemişti. Keza ABD başkanı Trump yakın zamanda güzel haberler olabileceğini söylemişti. Ne var ki tüm bu açıklamalar bir gerçeği değiştirmedi. Covid-19 can almaya devam ediyor.

Korona Virüs Aşısı Ne Zaman Gelecek

Korona virüs aşısı ne zaman gelecek işte bu soruyu dört gözle bekliyoruz. Ve müjdeli haber Rusya’dan geldi. Rus Sağlık Bakanı Mikhail Murashko daha önce hayvanlar üzerinde ki denemelerin yapıldığı aşının klinik çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Buna göre aşı raporlama işlemleri bittiğinde insanlar üzerinde uygulanabilecek. iHA haberine göre Rus Sağlık bakanına göre ilk olarak doktorlar ve Öğretmenler üzerinde aşı uygulanacak. Aşı uygulanacak kişiler gözlem altında olacak. Neden aşının öğretmen ve doktorlar üzerinde ilk kez uygulanacağı konusuna Rus Sağlık Bakanı açıklama getirmedi.

Tüm bu gelişmeler olumlu haber olarak yüzümüzü güldürse de Bayram tatilini fırsat bilen İstanbulluların sahileri doldurması, plajlar da sosyal mesafe kuralına uymadan maske takmadan kalabalıklar oluşturması Korona Virüs bir sıfır öne geçti yorumlarına neden oldu.

Toplu olarak yapılan uyarılara uymakta yetersiz kaldık. Her gün başa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter dan yaptığı uyarılar. Uzmanların TV Ekranlarından yaptığı uyarıları hiçe sayan bir kesim Covid-19 şaka gibi görüyor. Ancak bu uyarıların can kurtaracağını anlamak istemiyor. Korona Virüs salgını aşısını bekleyelim. Ancak üç önemli kuralı unutmayalım. Sosyal mesafe, Maske ve Hijyen bu kuralla uyamayanları uyarmayı ihmal etmeyelim.

Koronavirüste İkinci Dalga Beklenen Ülkeler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı